Arama motoru optimizasyon tekniklerinden bir tanesi de sayfa tabanlı optimizasyondur. Buradaki asıl amaç tüm siteyi optimize etmek için harcanması gereken zaman ve para yerine daha az harcama yapılarak sadece hedef kitleye ulaştırmak istediğimiz belirli sayfaları optimize etmektir. Sayfa optimizasyonunun avantaj ve dezavantajlarına bakacak olursak;

Avantajları:
» Sınırlı sayıda sayfa için optimizasyon yapıldığı için maddi yönden daha az harcama yapılarak istenilen sonuca ulaşılmaya çalışılır.
» Tüm sitenin aramam motorlarında üst sıraya çıkmasını beklemek çok uzun süre almaktadır. Bunun yerine sayfa tabanlı optimizasyonda üst sıraya çıkmak daha kolay ve daha kısa sürede olmaktadır.
» Uygulanacak kodlama ve tasarlama teknikleri belirli sayfalar üzeride yapıldığı için zaman tasarrufu sağlanmaktadır.
» Sayfa tabanlı optimizasyon teknikleri ile belirlediğimiz süreler zarfında hedeflediğimiz pozisyonlara ulaştığımız zaman elde edebileceğimiz istatistiksel sonuçları daha net olarak öngörebiliriz. Bu nedenle harcamalarımızı ve zamanımızı daha avantajlı kullanabiliriz.
» Sayfa optimizasyonu teknikleri ile yapılan optimizasyonlar genel site optimizasyonlarına göre daha kalıcı olmaktadır. Bu nedenle yapılan harcamalar bir miktar geri çekilse bile serp (search engine position - arama motoru sıralaması) değerlerimiz çok geri düşmemektedir. Oysaki genel optimizasyonda harcama limitlerini düşürdüğümüz zaman sıralamada daha geri pozisyonlara düşülmektedir.

Dezavantajları:
» Genel site optimizasyonunda yapılan maddi ve zaman harcamaları daha fazladır fakat kısa süre içinde elde edilen hit ve ziyaretçi rakamları daha fazla olduğu için genel anlamda siteyi büyütürken genel optimizasyon teknikleri daha avantajlı olacaktır. Sayfa tabanlı optimizasyon teknikleri ile biraz önce söylediğimiz gibi ulaşılacak hedefler daha yüksek olasılıkta öngörülebildiği için daha kontrollü fakat daha az ziyaretçi çekeceklerdir.
» Sayfa tabanlı optimizasyonlar özellikle aceleci olan Türk kullanıcılar için motivasyon eksilmesini sağlamaktadır. Çünkü ulaşılacak hedefler kısa sürede genel site optimizasyon tekniklerine göre daha az sonuç verecektir. Uzun sürede sonuç elde etmek bu teknikte en önemli unsurlardan bir tanesidir.
» Genel site optimizasyon teknikleri ile web sitesinin özellikle ana sayfasına yönelik bir çalışma yapılmaktadır buda sitenin ana başlık optimizasyonunda daha yukarıda yer almasını sağladığı için marka bakımından daha çok avantaj sağlamaktadır.

Optimizasyona Giriş

Optimizasyon işlemlerine başlamadan önce kendinize bazı sorular sormanız gerekir;
- Kullanmam gereken hedef kelime nedir?
- Hedef kelime sıralamasında başarılı olursam ne kadar performans sağlarım
- Hedef kelimenin arama hacmini nasıl öğrenebilirim.

Bu sorulara uygun cevapları bulmanız gerekir. Bunlar için hedef kelime seçimi sırasında bu aygıtı kullanabilirsiniz. Arama hacmine göre kendinize bir plan yapabilir ve sayfa optimizasyonunu bu bilgilere göre ayarlayabilirsiniz. Unutmayınız ki arama hacmi yüksek bir kelimede üst sıralara çıkmak çok daha zordur ve daha fazla masraf gerekir ama iyi bir sonuç elde ettiğiniz zaman geri dönüşünün çok daha iyi oluşunu ve yüksek arama hacimli bir kelimenin sayfanız ve ekonomik politikanız için çok önemli olacağın bir gerçektir.

Sayfa Tabanlı Optimizasyon Tekniği

Optimizasyon tekniğinin uygulanması için yapılması gerekenler aşağıda ayrı başlıklar halinde anlatılmaktadır.

Tasarım Optimizasyonu:

Herşeyden önce bu teknik sadece sayfa tabanlı optimizasyon için değil tüm optimizasyon teknikleri için uygulanması gereken bir yöntemdir. Genel kaideleri ise sayfanın html tasarımı ile ilgili bilgileri ve teknikleri içerir.

» HTML Validation: Tasarım yaptığınız sayfanın HTML kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Unutmayınız ki hatalı tasarlanan sayfalar, tarayıcılar için zorluk çıkarmaktadır ve buda hoş bir durum değildir bu nedenle sayfalarınızın W3C kurallarına uygunluğunu kontrol ederek hatalar varsa gerekli düzeltmeleri yapınız.

» Title Etiketinin Kullanılması: Sayfa optimizasyonunda en önemli değişken olan title etiketi arama motorlarında sizi üst sıraya çıkarmak için gerekli tüm yapıya sahiptir. Title yani başlık seçimi sayfanızın içeriğiyle kesinlikle ilgili olmalıdır. Örnek verecek olursak sayfanızda nokia n95 model cep telefonu satışı ile bilgiler var ise seçmeniz gereken örnek bazı başlıklar;
- Nokia N95 - Güvenli Alışveriş
- Hesaplı Nokia N95 Cep Telefonları
- Nokia N95 - Nokia Cep Telefonları - Alışveriş Merkezi

gibi şekillerde olabilir. Bu yapıyı yüzlerce farklı şekilde türetebilirsiniz. Fakat önemli olan, optimizasyon için seçtiğiniz hedef kelimenin başlıkta kesin olarak bulunması gerektiğidir. Bunun dışında hedef kelimenizi başlıkta ilk sırada olması da size avantaj sağlayacaktır. Seçtiğiniz başlıkların 20 kelimeden fazla olmamasına ve sayfanızı yeteri kadar açıklayıcı olmasında çok dikkat ediniz.

» H Etiketlerinin Kullanımı: Tasarladığınız sayfada H1, H2 gibi üst metin, başlık ve alt başlık etiketlerini kullanmaya özen gösteriniz. H etiketinin serp üzerinde etkisinin olduğu bilinmektedir ve bunları uygun şekilde kullandığınız zaman (title ile uyumlu bir h1 ve uygun diğer h başlıkları) arama motorlarında daha hızlı bir şekilde sayfanızı üst sıralara çıkartabilirsiniz. Örnek verecek olursak sayfa başlığınız "SEO ile serp teknikleri" olsun bu başlığa sahip bir sayfada makalenin girişinde kullanacağınız uyumlu veya aynı bir h1 başlığı her zaman avantajlı olacaktır. Örnek için önerebileceğimiz bir h1 başlığı <h1>SEO ile serp teknikleri</h1> şeklinde olabilir. Dikkat ettiyseniz aynı başlığı kullandık ve en çok tercih edilende genelde aynı başlığın kullanılmasıdır.

» Meta Etiketlerinin Kullanımı: Eskisi kadar olmasa bile meta etiketlerinin özellikle meta description etiketinin serp ve optimizasyon üzerinde son derece güçlü bir etkisinin olduğu bilinmektedir. Burada size önereceğimiz tek şey meta description etiketini sayfanızda uygun şekilde kullanmalısınız. Öneri yapımız;
- 250 harften çok olmamasına
- Sayfa içeriğinizi en uygun ve doyurucu şekilde bir açıklama içermesine
- Description içinde mümkünse title etiketinde geçen kelimeleri kullanmaya
- Özellikle hedef kelimenizi kullanmaya dikkat ediniz.

Bu seçeneklerin dışında bilmeniz gereken seçtiğiniz bu başlığın arama motorlarında sonuç sayfasında direk olarak gösterilmesidir. Bu nedenle sonuç sayfasından daha çok ziyaretçi çekmek için açıklama - description kısmını özenle seçmenizi öneririz. Diğer meta etiketlerinde meta-keywords de sayfalarda kullanılsa serp üzerinde yeteri kadar bir etkiye sahip olmadığı için kullanmayabilirsiniz.

Link Optimizasyonu:

» Link Building - Link Kurulumu: Bu kısım ise optimizasyon kısmında harcama yapacağımız yegane bölümdür. Hedef kelimenize ugun olacak şekilde sitenize backlink satın almak önemli bir uygulamadır. Backlink hakkında kısa bir bilgi verecek olursak; siteniz veya sayfalarınızı başka sitelerde bulunan linkleridir yani başka sitelerden sizin sitenize gitmek için kullanılan ve a etiketinin içinde kullanılan bilgilerdir. Uygulamada dikkat edilecek unsurlar;

- Alacağınız backlink - linklerin sayfa içeriğiniz ile uygun olmasına özen gösteriniz. Örnek olarak siteniz cep telefonu satışı yapan bir alışveriş sitesi ve optimizasyon yapacağınız sayfa ise nokia telefonlarının satıldığı bölüm. Burada dikkat etmeniz gereken alacağınız linki cep telefonu sitelerinden hatta mümkünse cep telefonu sitelerindeki nokia kategorilerinden almanız olmalıdır.

- Sitewide yani sitenin tüm sayfalarından link almaktansa, sadece bir sayfadan veya bir kategoriden link almak daha akıllıca olmalıdır.

- Alacağınız backlink'te kullandığınız anchor yani başlığı hedef kelimenizle kesinlikle ilgili olmalıdır. Yani nokia cep telefonları ile ilgili bir sayfa için almanız gereken backlink için kullanabileceğiniz bazı başlıklar;
» Uygun Nokia Cep Telefonları
» Nokia Cep Telefonlarında Genel Blog
» Nokia Modellerinde İndirim

gibi başlıklar seçebilirsiniz. Bunlar dışında yüzlerce olasılık türetilebilir fakat dediğimiz gibi hedef kelimenin anchor içinde kullanılması çok önemlidir.

- Alacağınız backlinkleri içerik sayfalarından almanız daha çok avantajınıza olacaktır. Yani bir makalede kullanılan hedef kelimeniz ile backlink almak size normal backlink almaktan çok daha fazla yarar sağlayacaktır. incontent yani makale içi backlink alımı hem trafik hemde içerik aktarımı için daha güçlüdür.

Yukarıdaki anlatılanlar sayfa optimizasyonunda kullanılan temel tekniklerden en önemlileridir. Bunlar dışında sayfalar arası linkler, ilgili yazılar ve daha birçok optimizasyon tekniği olmasına rağmen, bu aşamaları uygulayarak sayfa optimizasyonuna başlamanızı öneririz.