Dreamweaver programını kullanarak sayfamıza ekleyeceğimiz makale ve metinlerin font, büyüklük, renk, hizalama, satır başı gibi özelliklerinin nasıl kontrol edildiğini merak ediyorsanız cevaplar yazıda mevcuttur.

Dreamweaver İle Metin Ekleme ve Boyutlandırma

1.) İlk olarak yapmanız gereken işlem çalışabileceğiniz bir HTML dosyası oluşturmak olacaktır. Yeni dosya oluşturma aşamaları tablo oluşturma bölümü altındaki 1 numaralı kısımda anlatılmıştır.

2.) Oluşturduğumuz HTML sayfadaki tasarlama şeklini Design Moduna alınız. Üst menüde - Code, Split ve Design olmak üzere 3 mod vardır. Biz bu dersleri anlatırken şu aşamada Design yani tasarım modunda çalışacağız. Aşağıdaki resimde Design moduna nereden alındığını görebilirsiniz.

Dreamweaver Tasarım Modu - Metin

3.) Bu aşamadan sonra sayfamızda yeni metin ekleyeceğimiz yeri seçelim. Biz yeni bir dosya oluşturduğumuz için boşluğu seçiyoruz. Fakat siz tasarımınızda bir tablo içini veya başka bir bölümü seçerek makaleyi içine ekleyebilirsiniz. Yer seçimi yaptıktan sonra fazlada bir şey yapmadan klavyeden gerekli metni yazıyoruz. İlk aşamada yazılan karakterlerin yapısı bizim istediğimiz gibi değildir. Renk, boyut, konum gibi ayarlamaları birazdan anlatacağız.

4.) İlk olarak yazdığımı metnin ne kadarlık bir kısmı üstünde tasarım yapmak istiyorsak mouse ile gerekli seçimi yapalım. Biz metnin sadece ilk bölümü ile tasarım yapmak istiyoruz ve seçimi ona göre yaptık. Aşağıda resimde eklediğimiz metindeki seçim yaptığımız alan koyu renk ile gözükmektedir.

Dreamweaver Metin Seçimi

Aslında metnimizin tamamı "Dreamweaver Dersleri Genel Blog için hazırlandı" biz bu metin üzerinde sadece "Dreamweaver Dersleri" bölümü ile çalışacağız. Yukarıdaki resimde gözükmektedir.

5.) İlk olarak metnin boyutunun nasıl ayarlanacağına bakalım. Seçim yapıldıktan sonra alt menüde bulunan Size kısmındaki seçeneklerden metnin pixel veya isimsel boyutunu ayarlayabilirsiniz veya bu bölüme gerekli büyüklüğü sayı cinsinden girerek ve boyutlandırma türünü seçerek (px, cm, mm, ems, %, in ...) metindeki seçili bölümün boyutunu ayarlamış olursunuz. Biz metinde seçtiğimiz bölümün boyutunu 28px olarak ayarladık. Aşağıdaki resimde boyutun girildiği yeri ve girilmiş halini, bunun sonucunda oluşan metindeki değişimi görebilirsiniz.

Dreamweaver Metin Boyutu

Dreamweaver İle Metin Font Seçimi

Boyutlandırmanın nasıl yapıldığını öğrendik. Şimdi sıra metindeki seçili bölgenin font yapılandırması ile ilgilenelim. İlk olarak metnin fontunun nasıl değiştiğine bakalım. Metinde fontun değiştirilmesini istediğimiz bölgeyi veya metnin tamamın seçiyoruz. Alt menüde bulunan Font bölgesindeki ayarlardan metnimize uygun fontu ayarlıyoruz. Bunun sonucunda seçili bölgenin metin yapısının değiştiğini ve karakterlerin farklılaştığını göreceksiniz. Bu işlemin haricinde metnin seçili bölgesini koyulaştırmak için alt bölümdeki B simgesine, yatık hale getirmek için ise I simgesine tıklamalısınız. Aşağıdaki resimde bu anlatılan bölümler gösterilmektedir.

Dreamweaver Metin font Seçimi

1: Font - Metnin fon seçimi buradan yapılmaktadır.
2: B - Bold: Metinde seçtiğimiz yerin koyulaştırılmasını sağlamaktadır.
3: I - Italic: Metinde seçtiğimiz yerin italic hale getirilmesine yani yan tarafa doğru yatırılmasını sağlamaktadır.

Dreamweaver İle Metin Renk Ayarları

Seçtiğimiz metnin renk ayarlamasının yapılması için alt bölümde bulunan ve aşağıda resimde detaylı olarak gösterilen renk seçim bölümünü kullanmamız gerekmektedir. Renk seçim menüsüne tıkladıktan sonra karşımıza bir renk paleti gelcektir ve burdan metnimizde kullanmak istediğimiz rengi seçebiliriz. Eğer hazır paletler içinde aradığımız renk yok ise yine alttaki resimde belirtilen detaylı renk seçim menüsü butonuna veya kullanmak istediğimizin renk HEX kodunu renk kod giriş bölümüne girerek yapabiliriz.

Dreamweaver Metin Renk Seçimi

1: Renk seçim menüsü
2: Detaylı renk seçim menüsü. Palette bulamadığımız renkler için bu bölümü kullanabiliriz.
3: Renk Hex kodu giriş bölümü. Kullanmak istediğimiz rengin hex kodu elimizde var ise başında (#) olacak şekilde buraya girebilirsiniz.
4: Seçtiğimiz renk burada gösterilmektedir.

Dreamweaver İle Metin Hizalama

Aslında metin hizalamada kullanılan ana yöntem margin ve padding uygulamasıdır. Fakat burada sizi css kullanamadan metnin nasıl hizalanacağını göstereceğiz. Gerçi buradaki yöntemde sağa, sola ve ortaya hizalama seçenekleri mevcut. Birimsel hizalamayı bu butonlar ile yapamasak bile tablo boyutlarınızla bu eksikliği giderebilirsiniz. Metnin seçiminden sonra aşağıdaki hizalama butonları ile metni sağa, sola veya ortaya hizalayabilirsiniz. Aşağıdaki resimde tuşların yapısı anlatılmaktadır.

Dreamweaver Metin Hizalama

1: Seçili metni sola dayayarak hizalar
2: Seçili metni ortaya hizalar
3: Seçili metni sağa dayayarak hizalar
4: Seçili metni sağa ve sola yayarak hizalar

Metin ile ilgili tasarım bölümünde yapılabilecek temel işlemler bunlardır. Bu işlemler ile dreamweaver'da artık metinlerinize biçim verebilir ve boyutlandırabilirsiniz.