Yeni Bir Web Sitesi Kurulumu!

Webmaster Genel Yorum Yok »

Sayıları artık milyarlar ile ifade edilen web sitelerinden sizde bir tane oluşturmak istiyor ve nasıl yapıldığını bilmiyorsanız hazırladığımız bu makale tam size göre. Aşağıda sırasıyla anlatılan adımları uygulayarak kendinize ait bir web sitesini rahatlıkla oluşturabilirsiniz.

Neden Bir Web Sitesi Kurmalıyım?

Tüm aşamalardan önce bir websitesini kurarken veya kurmadan önce hangi nedenlerin oluşabileceğini basitçe makalenin devamı »

Metin Yönetimi - Dreamweaver Dersleri

Webmaster Genel Yorum Yok »

Dreamweaver programını kullanarak sayfamıza ekleyeceğimiz makale ve metinlerin font, büyüklük, renk, hizalama, satır başı gibi özelliklerinin nasıl kontrol edildiğini merak ediyorsanız cevaplar yazıda mevcuttur.

Dreamweaver İle Metin Ekleme ve Boyutlandırma

1.) İlk olarak yapmanız gereken işlem çalışabileceğiniz bir HTML dosyası oluşturmak olacaktır. Yeni dosya oluşturma aşamaları tablo oluşturma bölümü altındaki 1 numaralı kısımda anlatılmıştır.

2.) Oluşturduğumuz HTML sayfadaki tasarlama şeklini Design Moduna alınız. Üst menüde - Code, Split ve Design olmak üzere 3 mod vardır. Biz bu dersleri anlatırken şu aşamada Design yani tasarım modunda çalışacağız. Aşağıdaki resimde Design moduna nereden alındığını görebilirsiniz.

Dreamweaver Tasarım Modu - Metin

3.) Bu aşamadan sonra sayfamızda yeni metin ekleyeceğimiz yeri makalenin devamı »

HTTP 301 Yönlendirme Teknikleri

Webmaster Genel Yorum Yok »

Bazı durumlarda sitemizin url komutlarını değiştirmemiz veya ek bilgiler eklememiz gerekmektedir. Fakat bu yapacağımız işlem arama motorları ve kullanıcılar için olumsuz etki yapmaktadır. Bunun ana nedeni ise eski sayfa adreslerimizin ismi değiştiğinden dolayı, hem arama motorları hem de kullanıcılar bu sayfaya geldiklerinde hata ekranı ile karşılaşacaklardır. Oysaki bu gibi durumlarda HTTP 301 Yönlendirme ile sayfalarımızı yeni yerlerine yönlendirmiş olsaydık herhangi bir ziyaretçi kaybımız veya sitemiz açısından oluşabilecek kötü durumlar ortadan kalkmış olurdu.

Bazen ise web sitemizin alan adını (domain) komple değiştirmemiz gerekmektedir. Yukarıda anlatılan aynı olaylar ile karşılaşmamak için 301 url yönlendirmeyi yine uygulamamız gerekir. Aşağıda birçok programlama dili için 301 yönlendirme çeşitleri ve örnekleri mevcuttur.

HTTP 301 URL Yönlendirme Teknikleri

1.) ASP-VBScript ile HTTP 301 URL Yönlendirme;
ASP dilinde 301 yönlendirmesi uygulamak makalenin devamı »

Kullanışlı Webmaster Araçları

Webmaster Genel Yorum Yok »

İnternet sitesi tasarlarken veya tasarladığınız internet sitesinin google, yahoo gibi arama motorlarında veya benzer diğer siteler ile kıyaslandığında sahip olduğu konum ve değerini gösteren webmaster araçlarından sık olarak kullanılanlar aşağıda açıklamalarıyla anlatılmıştır.

1.) Multiple Pagerank Checker - Çoklu Pagerank Kontrol Aracı
Bu araç sayesinde birden çok internet sitesinin aynı anda google pagerank değerlerini kontrol edebilir ve bilgisayarımızda saklatabiliriz. Aygıtın kullanımına gelecek olursak. Orta bölümde bulunan forma pagerank değerlerini kontrol etmek istediğimiz web sitelerini satır satır yazıyoruz. Bu işlemden sonra altta bulunan Check Pagerank yazan butona tıklayarak kontrol işlemini başlatıyoruz. Aynı anda 100 adet web sitesini 8 - 25 saniye arasında gösterebilme yeteneğine sahip. Ayrıca sağ tarafta bulunan seçenekler ile çıkan sonuçları veya kontrol ettiğimiz siteleri 4 gün süre ile tarayıcımızda kayıtlı olarak makalenin devamı »

Tablo Oluşturma - Dreamweaver Dersleri

Webmaster Genel Yorum Yok »

Dreamweaver ile tablo oluşturmak ve bu tabloda arka plan, kenarlık, iç yapı gibi tasarımları değiştirmek için yapmanız gerekenler aşağıda anlatılmaktadır.

Dreamweaver İle Tablo Oluşturma ve Tasarlama

1.) İlk olarak yapılması gereken Dreamweaver programını açtıktan sonra karşımıza gelen dosya oluşturma penceresinden, oluşturmak istediğimiz dosya türünü seçmek olacaktır. Biz HTML ile uğraşacağımız için buradan HTML yazan yeri seçiyor ve işleme devam ediyoruz. Seçim yaptığımız yer aşağıdaki resimde de gösterilmiştir.

Dreamweaver Kod Seçimi

2.) Bu işlemden sonra karşımıza gelen boş çalışma ekranına tablo eklemek için en üst menüde bulunan Insert --> Table seçeneğine tıklamamız makalenin devamı »

Cpanel Kullanarak Veritabanı Oluşturmak

Webmaster Genel 2 Yorum »

Yeni bir site tasarlarken, forum, blog veya herhangi bir içerik sistemi kurarken yapmamız gereken aşamalardan bir taneside veritabanı oluşturmak ve o veritabanı üzerinde yazma, okuma, silme vs.. gibi yetkilerler ile veritabanını kontrol edebilen bir kullanıcı oluşturmakdır. Cpanel en çok kullanılan host panellerinden bir tanesidir ve bu ücretsiz panelde yeni bir veritabanı oluşturmak için yapılması gerekenler aşağıda belirtilmiştir.

Cpanel Üzerinde Veritabanını (Database) Nasıl Oluşturabilirim?

1.) İlk olarak kullanıcı adı ve şifremizi kullanarak cpanel admin bölümümüze giriş yapıyoruz. Bundan sonra yapmamız gereken işlem aşağıdaki resimdede belirtildiği gibi MySql Databases (Mysql Veritabanları) yazan yere tıklayarak yeni veritabanı oluşturacağımız yere giriş yapıyoruz.
Cpanel Yeni Mysql Veri Tabanı Ekleme

2.) Bu işlemden sonra yapmamız gereken öncelikle makalenin devamı »


Copyright © 2011 Genel Blog. Tüm Hakları Saklıdır.