Order By ve Limit Kullanımı - MySQL Komutları

MYSQL Genel Yorum Yok »

Geçen derslerimizde mysql komutlarından olan select komutu hakkında detaylı açıklamalar ve kullanım şekillerinden bahsetmiştik. Bu dersimizde ise select komutu ile kullanılan Order By ve Limit komutlarının kullanım şekilleri ve görevlerinden bahsedeceğiz.

Order By Komutu Kullanımı

Bu komut mysql tablolarında seçilen sütunun küçükten büyüğe veya büyükten küçüğe doğru sıralanmasını sağlayan komuttur. Yani seçilen bölümdeki sıralama işlemleri bu komuta göre yapılmaktadır. Mesela forumlardaki tarihe veya mesaj sayısına göre sıralama işlemlerini yapan komut budur. ASC ve DESC olmak üzere iki tip sıralama şekli mevcuttur. Bunlar;
ASC: Ascending - Artan veya küçükten büyüğe sıralama,
DESC: Descending - Azalan veya büyükten küçüğe sıralama. Kullanım makalenin devamı »

SELECT Kullanımı - MySQL Komutları

MYSQL Genel 1 Yorum »

MySQL komutlarından en çok karşımıza çıkan SELECT komutu hakkında bilgiler, kullanım şekilleri ve örnekleri aşağıda anlatılmıştır.

SELECT Komutunun Kullanımı

Bu komut MySQL tablosu içinde bulunan bilgi ve bilgi gruplarının seçimi için kullanılmaktadır. Kod yapısına yazılırken tek başına bir anlam ifade etmez. Yanında FROM ve WHERE gibi yardımcı kodlarla birlikte çalışmaktadır. FROM, alınacak bilgi grubunun hangi tablo içinden seçilmesi gerektiğini, WHERE ise seçilen tablo içindeki hangi bilgilerin alınması gerektiğini belirler.

SELECT * FROM istatistik WHERE hit= 25;

Burdaki kullanımı inceleyecek olursak;
» SELECT: Ana mysql fonksiyonumuz. Kendisinden sonra gelen makalenin devamı »

phpMyAdmin ile Veritabanı Geri Yükleme

MYSQL Genel Yorum Yok »

Daha önceki makalelerimizde phpmyadmin kullanarak bir veritabanının nasıl yedeklendiğini göstermiştik. Bu makalemizde daha öncede yedeklemiş olduğumuz gzip veya sql formatındaki veritabanımızı nasıl geri yükleyeceğimizi göstereceğiz.

phpMyAdmin Kullanarak MySQL Veritabanı Yedeğini Geri Yükleme

1.) İlk olarak phpMyAdmin yönetim paneline girmek için, Host kontrol paneline (cpanel veya plesk) girişi yapınız. Bu aşamadan sonra kontrol panelinizdeki MySQL® Databases MySQL Veritabanları yazılı bölgeye tıklayarak MySQL yönetim bölümüne geliniz. Aşağıdaki resimde cpanel için tıklanması gereken yer belirtilmiştir.

phpMyAdmin ile veritabanı yedekleme

2.) Bu aşamadan sonra karşımıza gelen sayfada makalenin devamı »

phpMyAdmin ile Veritabanı Yedekleme

MYSQL Genel Yorum Yok »

Dinamik web sitelerimizdeki veritabanlarını (database) yedeklemek için bir kaç yöntem kullanılmaktadır. Bunlarda ilk akla gelen ise uygun bir script hazırlayarak web sitemizin admin menüsünden yedekle komutuyla sitemizi yedeklemektir. İkinci yöntem ise burda anlatacağımız ve hiçbir kod tasarımına ihtiyaç duymadan sadece gerekli işlemleri yaparak veritabanımızı yedekleyebileceğimiz, phpmyadmin veri tabanı yedekleme yöntemidir.

phpMyAdmin Nedir ve Ne İşe Yarar?

phpMyAdmin MySQL geliştiricileri tarafından, sql veritabanımız ile ilgili işlemleri görsel olarak yapmamıza olanak sağlayan ücretsiz bir yazılımdır. phpMyAdmin menüsünde girmek için host kontrol panelini kullanmaktayız. Birazdan anlatacağımız açıklamada resimlerle birlikte detayları bulabilirsiniz. phpMyAdmin kullanarak, veritabanı üzerinde makalenin devamı »

MYSQL Komutlarına Giriş

MYSQL Genel Yorum Yok »

Bu makalemizde Mysql komutları ve komutların görevleri ile çalışma şekillerinden bahsedeceğiz. Php ile birlikte kullanıldığı zaman ne kadar güçlü ve hızlı bir veri tabanı yapısı olduğunu hepimiz bilmekteyiz, bununla birlikte çok basit bir komut seti ve komut arayüzü mevcuttur. Komutlar ile ilgili detaylı dersleri sitemizde bulabilirsiniz. Bu bölümde sadece genel bir bakış yapılmaktadır.

MYSQL Komutları

SELECT: Bu komut ile mysql veritabanımızda bulunan tablolarlardan işlem yapacağımız olan tabloyu seçebiliriz. Mesela veri tabanımızda 12 ayrı tablo ismi olsun biz ise sadece Adresler isimli tabloda işlem yapmak istersek komut şeklimiz;

SELECT * FROM Adresler

Bu şekilde olacaktır. Burda;

- SELECT asıl mysql komutumuz.
- (*) Seçtiğimiz tablodaki tüm bilgileri seçtiğimizi belirtir.
- FROM ise kendinden sonra gelen isimdeki makalenin devamı »


Copyright © 2011 Genel Blog. Tüm Hakları Saklıdır.