Sayfada Mouse ile Sağ Tıklamayı Engelleme

Javascript Genel Yorum Yok »

Bazı web sayfalarına girdiğiniz zaman mouse ile sağ tıklama yaptığınızda hiçbir işlem olmamaktadır. Normalde açılması gereken sağ tık menüsü açılmadığı için sayfada kopyalama veya kaynak görüntülenme işlemleri zorlaşmaktadır. Bu işlemin nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız gerekli detaylar aşağıda.

Web Sayfalarına Sağ Tıklama Yasağı Koyulması

Anlatacağımız işlemler tek bir temel bölümden oluşmaktadır. Hazır bir javascript kodunu, html veya tema sayfanızdaki gerekli yere koyarak mouse (fare) sağ tık engelleme işlemini gerçekleştirmiş olacağız.

Not: Aşağıda anlatılan hazır javascript kodunun desteklediği tarayıcı sürümleri; Firefox 1+ - Internet Explorer 5+ - Netscape Navigator 4+. Javascript kodu bu sürümler ile sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.

Sağ Tık Engel Kodunun Kurulumu

1.) Aşağıdaki javascript kodunu, HTML makalenin devamı »

Input ve Textarea Form Karakter Sayıcı

Javascript Genel 1 Yorum »

Gezdiğiniz birçok sitede görebileceğiniz form karakter sayıcılarının nasıl yapıldığını ve sitenize nasıl konulduğunu merak ediyorsanız gerekli açıklamalar yazıda mevcut. Forma girdiğiniz karakter sayısını yan taraftaki küçük kutucukta gösterme işlemi ile ilgilenen veya maksimum karakter sayısı aşıldığında ekrana bir uyarı yazan bu javascript kod ve açıklaması için makaleyi okuyunuz.

Javascript Karakter Sayıcı - Formlar İçin

Kurulum aşamasına geçmeden önce script hakkında ufak bir açıklamada bulunalım. Kullandığımız bu küçük javascript kodu ve yardımcı form kodlarıyla belirlediğimiz sayıdan geriye doğru sayma işlemi yapan ve sayı 0 olduğu zaman bize uyarıda bulunan ve daha fazla karakter girilmesini engelleyen bir görevi vardır.

Kurulumu: İlk olarak aşağıdaki javascript kodu, sayma işlemini yapacağımız sayfaya veya hali hazırda bir javascript dosyası kullanıyor ve bu dosyayı makalenin devamı »


Copyright © 2011 Genel Blog. Tüm Hakları Saklıdır.