MSN Messenger Güvenliği

Bilgisayar Güvenliği Yorum Yok »

Günümüzdeki en popüler anında mesajlaşma sistemlerinden biri olan MSN Messenger programını güvenli bir şekilde kullanmak için alınması gereken önlemler ve yararlarından aşağıda bahsedeceğiz.

MSN Messenger Güvenlik Sorunları

Aslında yeni sürümlerin çıkmasıyla, eski sürümlerdeki açıkların devamlı kapatıldığı bilinmektedir. Buna rağmen yeni çıkan sürümlerdeki açıklardan faydalanan (hacker veya lamer) kullanıcılar msn hesabınızı (msn account) hatta bu program aracılığı ile bilgisayar güvenliğinizi büyük ölçüde tehdit edebilirler.

Bu açıkların dışında birde kullanıcıların kendi hataları ve dikkatsizlikleri ile geçen virüs, trojan, worm gibi zararlı uygulamalar ile hesap şifresinin basit seçilmesi veya güvensiz yerlerde girilmesi gibi durumlarda msn hesaplarını ve bilgisayar güvenliklerini tehlikeye atabilirler. Kısaca msn ile bilgisayarınız ve hesabınızda oluşabilecek bazı olumsuz makalenin devamı »

Bilgisayarınızın Güvenliğini Arttırın

Bilgisayar Güvenliği Yorum Yok »

Bilgisayar güvenliğini arttırmak için yapılması gereken temel uygulamalar ve dikkat edilmesi gerekenler aşağıda açıklamalı olarak anlatılmaktadır.

İnternet Güvenliği:

Aslında bilgisayarınıza bulaşabilecek her türlü virüs veya istenmeyen dosyanın giriş kapısı olarak adlandırabileceğimiz internet güvenliği, bilgisayar güvenliğinizin en temel taşıdır. İnternette güvenli bir şekilde gezinmek ve pc mizi tehlikelerden korumak için yapmamız gereken temel işlemler ve açıklamaları aşağıdadır.

1.) İnternet Siteleri: Her şey den önce gezdiğimiz internet sitelerine dikkat etmeliyiz. Özellikle virüs barındıran sitelere girmemeye dikkat etmeliyiz. Günümüzde tarayıcılarımız ne kadar güvenlik eklerlerse eklesinler girdiğimiz sitede herhangi bir işlem yapmadan bile bilgisayarımıza virüs bulaştırabiliriz. Bunu engellemek için gezdiğimiz sitelere dikkat edelim. Özellikle varez, serial, crack, adult içerikli sitelerden virüsler bilgisayarımıza rahatlıkla geçmektedir.

Bunların dışında gezmiş olduğumuz sitelerde eğer bilmediğimiz makalenin devamı »

Boot Sektör ve MBR Virüsleri Nasıl Temizlenir?

Bilgisayar Güvenliği 9 Yorum »

Boot Sektörü Nedir?

Boot sektör hakkında kısaca bahsetmek gerekirse. Bir sabit disk (harddisk) üzerindeki bölümlerin (c, d, e..) her birinde o bölümün başlaması için gerekli olan ve o bölüm hakkında değişmez bilgilerin bulunduğu boot bölümleri vardır. Bölümler aktif hale geçmeden önce bilgisayar bölüme bağlı olan boot sektörünü okuyarak gerekli işlemleri yapmaktadır. Bölümler üzerindeki bu sektörlerdeki bilgiler format yoluyla bile silinemez. Boot Sektörleri üzeride değişiklik yapmak için, ya boot sektör programlarını kullanmak yada format çekme işlemi sırasında bölümü silip tekrar oluşturmak gerekmektedir.

MBR - Master Boot Record Nedir?

Bu bölüm ise harddiskin ilk sektörüdür ve bilgisayar açılırken flash bios otomatik olarak burayı okur ve ilk yapılması gerekenler hakkında emirleri burdan alır ve işleme sokar. Bilgisayarınızda ilk çalıştırılması gereken program veya ilk gidilmesi gereken adres gibi bilgiler bu bölümden alınarak uygulanmaktadır. MBR bölümü hiçbir şekilde makalenin devamı »

Cli.exe Uygulama Hatası

Bilgisayar Güvenliği 10 Yorum »

Cli.exe adlı dosya normal koşullarda tehlikeli bir dosya değildir ve ati driver ünitesinin bir parçasıdır (Ati Catalyst Control Centre) Fakat bazı durumlarda çok tehlikeli bir duruma geçebilir. Normal koşullarda hiçbir hata vermeyen bu dosya bazen kendi kendine problem çıkartabilir böyle durumlarda dosyanın virüs olabilmesinden kuşkulanabilirsiniz. Aşağıda bu iki durumdaki cli.exe incelenmiş ve sonuçlar yazılmıştır.

Tanımlama: Cli.exe dosyası normal koşullar altında aşağıda belirtilen bölümler altında bulunmaktadır.
- C:\Program Files
- C:\Windows
- C:\Program Files\ATI Technologies\ATI.ACE\ - Çoğunlukla bu bölümde bulunmaktadır.

Bu dosya kesinlikle windows sistem dosyası değildir. Windows açılırken otomatik olarak başlaması aşağıdaki register'lara bağlıdır.
- HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
- HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\User Shell Folders
- HKEY_USERS\.DEFAULT\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
- HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
- HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunServices
- HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\User Shell Folders - eğer bu bölümde bulunursa internet ve lan girişlerini makalenin devamı »

AVPO.EXE Virüsünü Bulma ve Kaldırma Yolları

Bilgisayar Güvenliği 1 Yorum »

AVPO.EXE Son zamanlarda sıkça karşılaşılan virüslerden bir tanesi olup kaldırılmadığı taktirde bilgisayarınızın donanımını (özellikle işlemcisine yönelik) yavaşlatan bir özelliğe sahiptir. Siz işlemlerinizi yaparken bellekte kendiliğinden dosya oluşturup silerek performansınızı çok önemli derecelerde azaltmaktadır.

Bilgisayarımda AVPO.EXE Virüsünün Olduğunu Nasıl Anlarım?
Virüsün bilgisayarınıza girmesi durumunda eski performansından çok kötü bir hale geldiğini ve bazı uygulamaları kapatırken ntde1ect.com uygulama hatası şeklinde ekranda uyarı verdiğini söyleyebiliriz. Özellikle ikinci kısımda bahsettiğimiz ntde1ect.com hatası uyarısı virüsün kesin olarak bilgisayarınıza girdiğine emin olmanızı sağlayabilir.

AVPO.EXE Virüsünü Bilgisayarımdan Silebilirmiyim?
Tehlikeli bir virüs olmasına karşın avpo.exe nin tam olarak bilgisayardan kaldırma avantajına sahibiz. Birazdan anlatacağımız teknikle virüsü bilgisayarınızdan kaldırıp eski performansınıza ulaşabilirsiniz.

AVPO.EXE Virüsünü Bilgisayardan Kaldırma Yolları

1.) Bu virüsü bilgisayarınızdan kaldırmak için makalenin devamı »


Copyright © 2011 Genel Blog. Tüm Hakları Saklıdır.