Msconfig Nedir? Ayarları ve Özellikleri

Bilgisayar Dersleri 4 Yorum »

Kısaca anlatmak gerekirse msconfig; Windows işletim sisteminde bilgisayar açılırken çalışacak olan programların ve işlemlerin ayarlandığı yönetim yeridir. Buradaki ayarlamalar ile istediğimiz programları pc açılırken başlatabilir istediklerimizi ise engelleyebiliriz.

Msconfig Nasıl Ayarlanır?

1.) Msconfig yapılandırmasına girmek için yapmamız gereken Başlat menüsü altındaki Çalıştır komut kısmına "msconfig" komutunu girerek tamam tuşuna basmamız gerekmektedir. Bu işleme ait resimli anlatım aşağıdadır.

Msconfig Yapılandırması - Çalıştır

2.) Bu aşamadan sonra karşımıza msconfig yönetim paneli gelmektedir (Sistem Yapılandırma Yardımcı Programı). Aşağıdaki resimde belirlenen numaralara makalenin devamı »

Firefox Yer İmleri Yedekleme ve Yükleme

Bilgisayar Dersleri 5 Yorum »

Firefox tarayıcınızdaki yer imlerini (sık kullanılanlar) bilgisayarınıza yedeklemek için yapmanız gerekenler aşağıda verilmiştir. Bilgisayarınıza format çekmeden önce veya tarayıcınızı yeniden kurmanız gereken durumlarda yer imleri bilgilerinizi yedeklemenizi öneririz.

Firefox'ta Yer İmlerini Nasıl Yedekleyebilirim? (Bookmarks Backup)

1.) İlk olarak Firefox tarayıcınızı açarak karşınıza gelen sayfadaki, üst menüde bulunan yer imleri seçeneğine tıklayınız. Gerekli seçenek aşağıdadaki resimde gösterilmiştir.

Firefox Yer İmleri Yedekleme

2.) Yukarıda belirtilen yere tıkladıktan sonra açılan kutucuktaki, Yer imlerini düzenle yazan yere tıklayarak yer imleri yönetim paneline giriyoruz. Aşağıdaki resimde makalenin devamı »

Windows XP Format Atma

Bilgisayar Dersleri 15 Yorum »

Windows'un XP sürümlerinde format çekmek için yapılması gerekenler aşağıda sıralanmıştır.

Windows XP'ye Nasıl Format Atabilirim? - Kurtarma Konsolu Yöntemi

1.) Bilgisayarınızdaki önemli dosyaların yedeklerini almanızı öneririz. Eğer tüm sürücülere format çekmeyi düşünüyorsanız, bilgisayarınızdaki verileri cdlere kaydetmelisiniz.

2.) İlk olarak yapılması gereken çalışır durumda bir windows xp cdsi bulmak olmalıdır.

3.) Elinizdeki windows xp cd sini bilgisayara takınız ve bilgisayarı yeniden başlatınız. Bilgisayarıız yeniden başlarken bios menüsüne giriniz. Bu menüye girmek için genellikle Delete veya F12 tuşlarına bilgisayar daha açılmaya başladığı sıralarda basılarak girilmektedir. Aşağıda örnek bir bios ekran görüntüsü bulunmaktadır.
Örnek Bios Ekran Görüntüsü

4.) Bios menüsünden Boot menüsüne girmelisiniz. Anakartların makalenin devamı »


Copyright © 2011 Genel Blog. Tüm Hakları Saklıdır.