Cli.exe adlı dosya normal koşullarda tehlikeli bir dosya değildir ve ati driver ünitesinin bir parçasıdır (Ati Catalyst Control Centre) Fakat bazı durumlarda çok tehlikeli bir duruma geçebilir. Normal koşullarda hiçbir hata vermeyen bu dosya bazen kendi kendine problem çıkartabilir böyle durumlarda dosyanın virüs olabilmesinden kuşkulanabilirsiniz. Aşağıda bu iki durumdaki cli.exe incelenmiş ve sonuçlar yazılmıştır.

Tanımlama: Cli.exe dosyası normal koşullar altında aşağıda belirtilen bölümler altında bulunmaktadır.
- C:\Program Files
- C:\Windows
- C:\Program Files\ATI Technologies\ATI.ACE\ - Çoğunlukla bu bölümde bulunmaktadır.

Bu dosya kesinlikle windows sistem dosyası değildir. Windows açılırken otomatik olarak başlaması aşağıdaki register'lara bağlıdır.
- HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
- HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\User Shell Folders
- HKEY_USERS\.DEFAULT\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
- HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
- HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunServices
- HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\User Shell Folders - eğer bu bölümde bulunursa internet ve lan girişlerini kontrol ediyor olabilir ve bu durumda yüksek tehlikeli bir dosya konumuna geçmektedir.

Eğer bu dosya C:\Windows\System32 klasörü altında bulunuyor ise, kesinlikle tehlikeli ve hemen silinmesi gereken bir dosyadır. Dosya boyutu 318464 byte düzeyindedir ve dosya bilgisi bulunmamaktadır, dosya gözükmemektedir. Program başlaması için yine yukarıdaki gibi register komutları gerekmektedir.

Cli.exe Bir Virüs İse Nasıl Kaldırabilirim?

Öncelikle dosyanın C:\Windows\System32 klasörü altında olduğuna emin olun. Gizli bir şekilde bulunduğu için, "gizli dosyaları göster" seçeneği aktif iken klasörü inceleyin. Bu klasör altında bulunuyorsa cli.exe virüs (malware) durumundadır. Temizlemenin yolu ise regedit komutu ile registry editörü açarak cli.exe adında arama yapın ve karşınıza çıkan tüm sonuçları silin.