ADSL Modemlerle İlgili Sorunlar, Çözümler ve Diğer Bilgiler

1.) ADSL Modem Admin (Kontrol) Paneline Nasıl Ulaşabilirim?
Bunun için yapmanız gereken işlem, modemi alırken yanında vermiş oldukları kitapçıkta belirtilen giriş adresini, tarayınızda çalıştırarak ve daha sonra yine kitapçıkta belirtilen adsl modem kullanıcı adı ve şifrenizi ekrandaki sitenilen yerlere girerek modeminizi yönetim paneline erişim sağlamış olursunuz. Gerekli giriş bilgilerini kitapçıktan bulamıyorsanız veya modemi kitapçığını kaybettiyseniz yapmanız gereken adsl modem markanız ile internette arama yapmanız ve bilgileri internetten bulmalısınız.

2.) ADSL Modemimi Yeni Aldım, Bağlantı Bilgilerimi Nasıl Girebilirim?
Böyle bir durumda yapmanız gereken 1 numaralı kısımda anlatılan yöntemle modeminize giriş yapmalısınız bu aşamadan sonra modeminizin kitapçığında anlatılan ayarları yapmanız ve en son kısımda size sorulacak olan bağlantı kullanıcı adınız ile bağlantı şifrenize, telekomdan size verilen kullanıcı adı ve şifrenizi girerek işlemi bitirmelisiniz. Bu ayarlar yapılırken, Türkiye standarlarında genel olarak kullanılan bağlantı ayarları aşağıdaki gibidir.
- VPI/VCI: 8/35
- Kategori: UBR
- Kullanıcı adı: telekom tarafından size verilir aaaaa@ttnet şekline giriş yapmalısınız burdaki aaaa yerine size verilen bilgiyi girmelisiniz.
- Şifre: Telekom tarafından size verilecektir.
- Protocol: PPPoA
- Encapsulation: VC/MUX
Burda belirttiimiz bilgiler yukarıda söylediğimiz gibi genel olarak kullanılmaktadır. Özel duumlarda bu bilgilerde değişikli yapılabilir.

3.) ADSL Modem Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım?
Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman eğer modemin şifresini varsayılan durumdan değiştirdiyseniz yapmanız gereken işlem modeminizi sıfırlamaktır (reset lemek). Bu durumda modeminizin tüm ayarları fabrikadan çıkış standartına gelecek ve giriş kullanıcı adı ile şifresi size kitapçıkta belirtilen şekilde olacaktır. Bu aşamdan sonrda modeminizin yönetim paneline giriş yaparak internete bağlanmak için yeni bir bağlantı oluşturmalısınız. 2 numaralı kısımda bu işlemden bahsetmiştik.

4.) ADSL Modemin Güç (Power) Işığı Yanmıyor, Ne Yapmalıyım?
Böyle bir duruma sebep olabilecek ihtimal sayısı çok fazladır, fakat temel ihtimalleri göz önüne alırsak ilk olarak modeminiz ile adaptör arasındaki kablonun, modememinize doğru bir şekilde girdiğini ve adaptörünüzün tam olarak takılı olduğuna emin olun. Eğer burda bir sorun görmediyseniz adaptörünüzün takılı olduğu fişte elektrik olup olmadığını kontrol kalemiyle kontrol edin. Bu aşamaya kadar herşey düzgünse sorun modeminizin elektronik yapısıyla veya adaptör ile modem arasındaki kabloda veya adaptörünüzde olabilir.

Normal şartlarda elinizde bir voltmetre var ise adaptör jack ı ucundaki gerilim ölçün ve gerilim adaptör üzerinde belirtilen değer ile aynı ise artık sorununuz modem ile ilgili demektir. Bu aşamada yapabileceğiniz en uygun işlem modeminizin garantisi dahilinde servise göndermektir, çünkü modeminizi kendi başınıza açmanız ve hataya bakmanız durumunda, modem garanti kapsamı dışına çıkabilir.

5.) ADSL Modemim Çalışıyor Fakat İnternete Giremiyorum?
Bu gibi bir durumda sorun telekom kaynaklı, evinizdeki telekomdan gelen kablodan dolayı veya modeminizin yapılandırmasını doğru yapmamış olma ihtimalinizden kaynaklanıyo olabilir. Normal şartlarda modemlerde bağlantı yapıldığı zaman yanan bir led ile, bağlantı yapılıp şifre kontrolü onaylandıktan sonra her türlü işlem uygulanıp internete bağlandığınız zaman yanan ayrı bir led bulunmaktadır.

Birinci kısmda bahsettiğimiz led sadece telekom ile modeminiz arasındaki bağlantının sorunsuz olduğunu belirtir. İkinci led ise bunların dışında telekom kullanıcı adı ve şifrenizinde kontrolünden sonra sonuç olumlu ise yanmaya başlar. Böyle bir durumda birinci led yanıyor ikinci led 1 dakika içinde yanmıyor ise sorun büyük ihtimalle modeminizin yapılandırılması ile ilgilidir. Muhtemelen modem kurulumu sırasında hatalı bir işlem yapmış olmalısınız. Bunu düzeltmek için tekrar yapılandırma ayarlarına girerek bilgileri kontrol ediniz. Eğer herşey doğru ise sorun telekomda demektir. bu durumda 4440375 numaralı adsl destek hattını arayarak telekomu hata konusunda bilgilendiriniz.

Bunun dışında her iki led birden yanmıyor ise sorun telekomdan gelen kablonuzda olablir. modeme bağladığınız telekom kablosunu çıkartıp bir telefona takara deneme yapınız. Eğer çevir sesi geliyorsa bağlantınızda bir problem yok demektir fakat bu led yanmadığı zaman çevir sesinin gelme ihtimali çok düşüktür. Çevir sesi yok ise ve ev içindeki kablo sisteminizdede bir hata göremediyseniz telekom arıza sevisini arayarak bilgilendiriniz. nutmadan böyle bir hata olduğu zaman genellikle ev telefonunuzda çalışmayabilir.

6.) İnternete Bağlandım Fakat Bağlantım Çok Yavaş, Ne Yapmalıyım?
Bu aslında bir hata değil, malesef ülkemizdeki adsl altyapısını yetersizliğinden ve kullanıcı sayısının fazlalığından dolayı bu gibi sorunlar ile herkes karşılaşmaktadır. Burda yapılacak iş telekoma düşmekte ve altyapıyı geliştirmesi için daha fazla yatırım yapmalıdır. Bizim önerimiz ise bağlantının çok kötü olduğu durumlarda modeminizi yeniden başlatmak olacaktır. Bir çok zaman bu işlemden sonra bağlantımızın birazda olsa düzeldiğini görmekteyiz.

7.) ADSL Modemime Uzaktan Erişerek Yeniden Başlatabilirmiyim?
Genellikle modemlerin %98 indeki yönetim panellerinde bu özellik mevcuttur. Adsl modem kitapçığınızda size verilen bilgileri girerek yönetim panelinize erişiniz. Bu aşamadan sonra genellikle son menülerde olmak üzere modemi yeniden başlat, restart, yeniden başlat gibi seçenekler bulunmaktadır. Bu seçenek üzerine tıkalyarak modeminizi uzaktan erişim ile yeniden başlatmış (restart çekmek) oluyorsunuz.

8.) USB ile Ethernet Bağlantısı Arasında Hız Farkı Varmıdır?
Sıkça sorulan sorulardan bir taneside usb portu, ethernet'ten daha yavaşmıdır veya aralarıda hız farkı varmıdır sorusudur. ADSL modemlerde usb portu ile ethernet portu arasındaki bağlantı hızı farklı değildir. Bu durum sadece bir şekilde istisnadır, oda eğer bilgisayarınızın usb portu 1.0 ise o zaman bağlantıda bir problem yaşayabilirsiniz. Buda çok hissedilecek bir fark değildir. Aksi durumlarda zaten yeni nesil ve sonr 4 senedeki pc lerin hemen hemen hepsi usb 2.0 standartı ile yapılandırıldıkları için iki port ilede modem-pc baülantısını rahatlıkla yapabilirsiniz.